Niestety nie każdy pochówek przebiega łatwo – czasami zanim może dojść do godnego pożegnania bliskiej osoby niezbędne jest przeczekanie skomplikowanych procesów policyjnych i prokuratorskich. Właśnie to ma miejsce w przypadku takich zdarzeń, jak samobójstwo, morderstwo czy wypadek. Władze muszą najpierw zweryfikować rzeczywistą przyczynę śmierci osoby i dopiero od prędkości uzyskania opinii biegłych oraz wyników sekcji przez Prokuraturę będzie zależało, kiedy odbędzie się pogrzeb.

Choć cała ta procedura jest stresująca, warto już wcześniej porozmawiać z naszym Zakładem Usług Pogrzebowych – dzięki temu będziemy gotowi do rozpoczęcia przygotowań w każdym momencie.

Znajdując się w tej sytuacji warto pamiętać, że jako najbliższa rodzina mają Państwo prawo domagać się bieżącego wglądu w prowadzone śledztwo. Pozwoli to ustalić na jakim etapie znajduje się sprawa i czy dąży ona do zakończenia – czy to umorzeniem (często w przypadku samobójstwa), czy aktem oskarżenia wobec konkretnych osób (morderstwo lub wypadek). Gdy do tego nastąpi, Zakład Medycyny Sądowej będzie mógł wydać ciało bliskiej osoby, a tym samym umożliwić zorganizowanie ceremonii pogrzebowej.